صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » مراسم یوم‌الله نه دی

مراسم یوم‌الله نه دی

مراسم یوم‌الله نه دی با حضور اقشار مردم سلحشور و بصیر رفسنجان در میدان ابراهیم برگزار شد. سخنران ویژه این مراسم جناب آقای دکتر رنجبر کریمی ریاست محترم دانشگاه ولی‌عصر(عج) بود. ایشان در این مراسم ضمن گرامیداشت این روز بزرگ و به‌یادماندنی که یکی از یوم‌الله باشکوه انقلاب اسلامی است، گفت: ما در ایام سالگرد سه یوم‌الله تاریخی در انقلاب اسلامی هستیم: یکی یوم‌الله نوزدهم دی‌ماه سال پنجاه‌وشش که به خاطر جسارت نویسنده‌ای مزدور بنام رشیدی مطلق که به مقام مرجعیت توهین کرده بود و قیام مردم در دفاع از اصل ولایت را در پی داشت، یوم‌الله نهم دی‌ماه سال ۸۸ که در پاسخ به فتنه‌گرانی بود که قصد تیره‌سازی چهره انقلاب و جسارت و توهین به عاشورای حضرت امام حسین (ع)را داشتند که مردم این بار نیز با بصیرت هرچه‌تمام‌تر بساط فتنه را به‌هم‌ریخته و این روز بزرگ را رقم زدند و همچنین یوم‌الله سیزدهم دی‌ماه و حضور میلیونی و یکپارچه مردم در تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

وی با اذعان به اینکه که همه ایام از آن خداست و با اشاره به آیه ۱۸ سوره نحل که می‌فرماید: وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَهَ اللَّهِ لا تُحْصُوها شکرگزاری همه مردم ایران را به درگاه ایزد منان به جهت ایام‌اللهی که در انقلاب اسلامی گنجانده است بخصوص یوم‌الله نهم دی‌ماه را لازم خواند.

وی با قرائت آیه پنجم سوره ابراهیم که می‌فرماید: و لقد ارسلنا موسی بایاتنا ان اخرج قومک من الظلمات الی النور و ذکرهم بایام الله ان فی ذلک لایات لکل صبار شکور با اشاره به این قسمت از داستان قرآن که قوم موسی پس اینکه از زیر یوغ استکبار فرعون خارج و در زیر ولایت الله درآمدند، خداوند به پیامبرش دستور داد که این روز را در میان قوم خود متذکر باش تا این نعمت ارزانی شده در پی بی‌توجهی این قوم تبدیل به نقمت نشود و مرتباً قومت را یادآوری کن که در چه ولایتی بودید که ما شمارا رهایی بخشیدیم، در ادامه گفت: یوم‌الله نهم دی از همین سنخ است و مردمی که دیدند که فضای امنیت و آسایش کشور توسط عده‌ای گستاخ دچار هرج‌ومرج گردید و دشمنی که در پی ناکامی‌های پی‌درپی به پستوهای سیاسی خزیده بود این بار با همراهی عده‌ای خائن به میان‌صحنه آمد تا جایی که آن فتنه به مجلس امام حسین راه یافت، شعار “استقلال آزادی، جمهوری اسلامی” جایش را به شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران داد، شعار”مرگ بر ضد ولایت‌فقیه“ سرانجامش توسط عده‌ای به نفی اصل ولایت‌فقیه انجامید و درنهایت توسط تعدادی مزدور کم تعداد در این فضای غبارگرفته، شعار انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است را سر دادند. در این تاریکی ساختگی خروش مردم ایران که هویت یک انقلابی مسلمان است دوباره خود را به رخ جهانیان کشاند و بازهم با رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله) این فتنه‌ها ناکام ماند.

دکتر رنجبر کریمی با تبیین ریشه فتنه‌ها، تاریخ فتنه را به زمان خلقت انسان دانست و تنها راه رهایی از گرفتار شدن در دام طواغیت و عدم تکرار فتنه‌ها و دچار نشدن در دام این نقمت مرموز را “تقوای الهی“ در همه زمینه‌های فکری خواند. ایشان در آستانه دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، “تقوای عملی”  همراه با بروندادهای عارفانه و بصیرت قرانی را همان تقوایی خواند که حاج قاسم سلیمانی را به درگاه خداوند مقرب و ولایتمداری و بصیرتش را برای همه ابرار مثال‌زدنی کرد.

وی با نهی از طواف طواغیت و شیاطین که از چپ و راست‌راه نفوذ و سیطره را بر بندگی انسان می‌گشاید تقوای عملی را تنها راه برای تشخیص و رهایی از دام آن‌ها دانست و با توجه به آیه ۲۰۲ سوره اعراف، این نکته مهم را تذکر داد که اگر وارد ولایت الهی نشدی، شیاطین برادر تو شده و اخوت شیطانی شکل می‌گیرد، همان اخوت و همان فتنه مرموزی که بین خواص شکل گرفت و همان فتنه‌هایی که ناقه صالح پیامبر و شتر همسر رسول و حافظ قران جنگ صفین را بر سینه قران ناطق نشاند. اخوت شیطانی مالک اشتر علی را تندرو و ابوموسی اشعری را اعتدال خواند.

وی ادامه داد: بهراسیم از اینکه بجای قرار گرفتن در دایره ولایت الهی در دایره اخوت شیطانی قرار بگیریم و این رهایی میسر نیست مگر اینکه هوشیاری و بصیرتمان، ما را با آگاه زمانه و رهبر خردمند و فرزانه در این شرایط خاص همراه کند و راه تنها فصل الخطاب قرار دادن مولایمان است که اگر در این راه جلو زدیم مارق و اگر از او عقب افتادیم، زاهقیم. او سکوت  تعدادی از خواص جامعه را در سال ۸۸ و ایستادگی بی‌شرمانه عده‌ای را در برابر امر ولی زمانه با دادن بیانیه‌ها و کشاندن مردم به خیابان‌ها را از عوامل شکل‌گیری فتنه خواند و خاطرنشان ساخت فتنه‌ها و برخی از خواص جامعه در طول انقلاب با تحریف واقعیت‌ها و با روایت‌های گوناگون “جنگ روایی” راه انداختند تا تحریف منجر به انکار شود تا جایی که حق جایش را به باطل ، شهید جایش را به جلاد و جای ظالم و مظلوم عوض گردد.

نکته حائز اهمیت صحبت‌های ایشان در پایان سخنرانی به مسئولین کشور بود؛ کسانی که به برکت خون شهدا و با همین نعمت استقلال و آزادی به اینجا رسیده‌اند، او گفت: ما مردم عزیزی داریم در همین شهرستان رفسنجان، هزار نفر از بهترین جوانمان را درصحنه‌های مختلف به‌پای انقلاب دادیم، جوانانی که هریک الگو و مثال‌زدنی بودند، بایسته است تا خدمت به مردم را افتخار بدانیم و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات آنان بگذاریم و از خداوند بزرگ خواست تا او و همشهریانش را در مسیر ولایت ثابت‌قدم و بصیر گردانده و در ظهور و فرج آقایمان تعجیل فرماید.