صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » تولید چاشنی گوجه سیاه در روغن زیتون برای اولین بار در کشور

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان، صبح امروز دوشنبه مورخ ۱ آذر ۱۴۰۰ دکتر رضا رنجبرکریمی رئیس دانشگاه به همراه جمعی از معاونین، مدیران و اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه از گلخانه کفایی رفسنجان بازدید کرد. در حاشیه این دیدار که تعدادی از مسؤولین بخش‌داری، اتاق بازرگانی، هنرستان کشاورزی و آموزش فنی و حرفه‌ای ایشان را مشایعت کردند، نشست هم اندیشی دانشگاه و آموزشگاه فنی و حرفه‌ای شرکت سالم کشت آسیا برگزار شد.

ساسان کفائی مدیر گلخانه کفایی در گفتگویی با خبرنگار ما گفت: شرکت سالم کشت آسیا(سهامی خاص) به شماره ثبت: ۳۶۳۰ با نشان تجاری گلخانه کفائی، عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان و مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ولی عصر(عج) و همچنین مرکز شتاب‌دهنده شهید ستاری رفسنجان ضمن تولید به‌روزترین و خاص ترین محصولات کشاورزی دنیا مانند گوجه سیاه که حاصل عملیات خوب کشاورزی هستند، در زمینه ترویج و فرهنگ‌سازی کشت‌های جایگزین و پرورش انواع محصولات گلخانه‌ای سالم فعالیت دارد.

ایشان در مورد محصول جدید خود یعنی فراورده چاشنی گوجه سیاه در روغن زیتون که برای اولین بار در کشور تولید شده و در حال گذراندن مراحل ثبت جهانی می‌باشد، درمان گرفتگی عروق، پیشگیری از سرطان، درمان دیابت، درمان چاقی، درمان افزایش زوال عقل و افزایش بینایی را از خواص دارویی این چاشنی بیان کرد و گفت: آنتوسیانین یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که درگوجه سیاه به فراوانی یافت می‌شود و ترکیب آن با روغن زیتون که خود دارای آنتی اکسیدان زیادی است به همراه سیر به عنوان ادویه علاوه بر اینکه طعم و مزه غذا را بسیار خوشمزه می‌کند خواص دارویی این چاشنی خوشمزه را چند برابر می‌کند.

وی در مورد محصولات دیگر این گلخانه گفت: مجموعه گلخانه کفایی در ۱۰ سال گذشته بیش از ۳۰۰ نمونه محصولات گیاهی را کشت و رفتار شناسی کرده است که مهمترین محصول آن گوجه سیاه می‌باشد که با کار بر روی این محصول توانستیم آن را در منطقه رفسنجان بومی‌ سازی کرده و به تولید انبوه برسانیم و آمادگی هرگونه مشاوره و همکاری با تولید کنندگان و دانشگاهیان را در این زمینه داریم.

ایشان با اشاره به مجوزهای:IPM   از سازمان جهاد کشاورزی، دریافت اولین نشان تجاری برای گلخانه‌ها در استان کرمان و نشان حدمجاز آلاینده‌ها در تولید محصولات گلخانه ای برای اولین بار در کشور، گفت: رعایت تمام استانداردهای موجود در تولیدات گلخانه‌ای ارگانیک در مجموعه ما زمینه را برای صادرات محصولات به خارج از کشور فراهم کرده است.

در ادامه این بازدید دکتر رنجبرکریمی خطاب به حاضرین گفت: هر کاری که در آن سعی و تلاش وجود داشته باشد حاصل آن می‌شود این گلخانه با محصولات درجه یک و خاص در سطح کشور که این عمل به آیه (وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَی) می‌باشد. وقتی یک شرکت در یک روستا محصولاتی را در پایتخت کشور به فروش می‌رساند این یعنی کار علمی ،اصولی و دانش‌بنیان انجام شده است.

وی به آیه (وَالَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا) اشاره کرد و گفت: اگر کسی در راه خدا تلاش کند خداوند او را در آن مسیر کمک می‌کند. یک زمانی جهاد در راه خدا جنگیدن با دشمن در جبهه بود و اکنون جنگ، جنگ اقتصادی هست که باید در این زمینه همانند آقای کفایی جهادگونه کار کنیم تا مورد عنایت و کمک خداوند قرار بگیریم.

رئیس دانشگاه در مورد راه‌اندازی مرکز فنی و حرفه‌ای در این مجموعه و همکاری دانشگاه در این مرکز را یکی از نقاط قوت این مجموعه نام برد و گفت: ارتباط دانشگاه و شرکت‌های مختلف برای هر دو طرف مفید است، از یک طرف دانشجوها جهت کار در شرکت‌ها و صنایع آماده می‌شوند و از طرفی تحقیقات دانشگاه هدفمند انجام خواهند شد.

لینک اطلاعات بیشتر:

http://kafaiegreenhouse.com/

https://www.vru.ac.ir/35531