صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » معاون وزیر علوم: قبر مطهر شهید تحویلیان جزء تاریخ فرهنگی دانشگاه است

معاون وزیر علوم: قبر مطهر شهید تحویلیان جزء تاریخ فرهنگی دانشگاه است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان، چهارشنبه شب مورخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به همراه دکتر رضا رنجبرکریمی رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه بر سر مزار شهید تحویلیان و شهدای گمنام دانشگاه حاضر شده و به دست‌اندرکاران مراسم استقبال از خانواده شهید تحویلیان که قرار است فردا پنج شنبه مورخ ۲۷ آبان برگزار شود عرض خداقوت و خسته نباشید داشتند. سپس در دفتر ریاست دانشگاه حاضر شده و جلسه‌ای راجع به مسائل فرهنگی وزارت علوم و دانشگاه‌ها برقرار کردند.

در ابتدای جلسه دکتر رضا رنجبرکریمی ضمن عرض خیرمقدم خدمت دکتر عبدالحسین کلانتری گفت: دکتر عبدالحسین کلانتری امروز صبح به دیدار مقام‌معظم رهبری نائل آمده‌اند و امشب هم که به زیارت شهدای گمنام دانشگاه آمدند که ما این تقارن را به فال نیک می‌گیریم. ایشان در ادامه خلاصه‌ای از سابقه دانشگاه را توضیح داده و گزارشی از عملکرد دانشگاه ارائه داد.

ایشان ضمن ابراز اینکه هدف اصلی از سفر معاون وزیر به دانشگاه، بحث شهید احراز هویت شده دانشگاه است گفت: در سال ۱۳۸۷ سه شهید گمنام در دانشگاه آرام گرفتند که بعد از ۱۳ سال، روز شنبه همین هفته به من اطلاع دادند که یکی از این شهدا احراز هویت شده است. روز بعد ستاد استقبال در فرمانداری تشکیل شد و دو روز بعد یعنی دوشنبه به خانواده شهید خبر دادند که شهیدشان احراز هویت شده است. برنامه‌ریزی لازم انجام گرفت و برنامه استقبال از خانواده شهید فردا پنجشنبه در دانشگاه برگزار خواهد شد که هم خود شما و هم امیر غلامعلیان و هم امام‌جمعه در این مراسم سخنرانی خواهید داشت. ان‌شاءالله مراسم به ‌خوبی برگزار بشود و از این‌ که شما بعد از دیدار با مقام‌معظم رهبری و زیارت قبور شهدای دانشگاه هم اکنون اینجا هستید بسیار خوشحالیم.

در ادامه جلسه معاون وزیر علوم گفت: از اعماق وجودم خوشحالم که این‌جا هستم زیرا برکتی که از برنامه شهید و دیدار با مقام‌معظم رهبری شامل حال من شده بسیار من را خوشحال کرده‌است. ایشان در ادامه گفت: باید کاری کنیم که مادر شهید اجازه بدهند تا این شهید در این‌جا بماند چون این شهید جزء تاریخ فرهنگی این دانشگاه است و نباید از این‌جا جابه‌جا بشود.

دکتر کلانتری افزود: متأسفانه یک بنای غلط در کشور گذاشته شده ‌است و آن معیار سنجش اساتید براساس مقاله است که این مقالات مشکلی از کشور حل نمی‌کند. الحمدلله امروز هم که در محضر مقام معظم رهبری حضور داشتم این بحث مطرح شد و آقا هم به این نکته اشاره کردند که علم در خدمت حل مسائل جامعه قرار بگیرد. یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که تحصیلات تکمیلی باعث ارتقای اساتید می‌شود و این‌ موضوع باعث می‌شود که اساتید انرژی زیادی روی بحث آموزش در مقطع کارشناسی صرف نکنند که این قضیه باید حل بشود. امیدواریم که دانشگاه‌های دور از مرکز هم بتوانند از امکانات و مزایای دیگر دانشگاه‌ها بهره‌مند شوند و بتوانند در جامعه خود مؤثر باشند.

در ادامه جلسه دکتر مصطفی هادوی نژاد معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه در صحبت‌های خود ضمن این‌که خود را یک فرهنگی کار معرفی کرد گفت: برحسب تجربه خواستم مطالبی را به اشتراک بگذارم لذا اولین نکته این است که در دانشگاه‌ها اگر همین بودجه بسیار کم فرهنگی، بدون برنامه خرج شود بازده زیادی نخواهد داشت پس ما باید برای برنامه‌های فرهنگی خود اسناد راهبردی داشته‌باشیم تا هزینه‌ها در جهت یک هدف با انضباط کاری بیشتری هزینه شود، در این ‌راستا ما در سال‌های گذشته یک سند راهبردی برای امور فرهنگی دانشگاه نوشتیم که موجب انضباط کاری ما شد. یک کار پژوهشی دیگری انجام شد و اولویت‌های فرهنگی جامعه دانشجویی مشخص شد و اشتراکات اولویت‌های خود و اولویت‌های دانشجویی را در درجه اول اهمیت قرار دادیم.

ایشان نکته بعدی سخن خود را این دانست که افسران فرهنگی ما کارشناسان فرهنگی ما هستند که باید در وزارت‌خانه برنامه‌ای برای شاداب نگه‌داشتن این کارشناسان وجود داشته باشد.

 دکتر هادوی افزود: پیشنهاد می‌شود که بین دانشگاه‌ها اشتراکات و ارتباطات برقرار بشود تا دانشگاه‌ها تجربیات موفق خود را بتوانند با دانشگاه‌های دیگر به اشتراک بگذارند. مورد دیگر مراودات بین‌المللی انجمن‌های علمی و دانشجویی است که انجمن‌های علمی بتوانند با انجمن‌های مشابه خود در دانشگاه‌های بین‌المللی ارتباط برقرار کرده و از تجربیات آن‌ها استفاده کنند.

معاون توسعه دانشگاه ادامه داد: یکی دیگر از نکاتی که می‌خواستم عرض بکنم امکان استفاده انجمن‌های علمی از اساتید بقیه دانشگاه‌ها می‌باشد و پیشنهاد می‌شود جشنواره فرهنگ‌یاران خوابگاه‌ها هم برگزار بشود تا انگیزه ای برای فعالیت‌های فرهنگی در خوابگاه‌ها ایجاد شود.  موضوع بعدی موضوع کرسی‌های آزاداندیشی است که بسیار مظلوم واقع شده‌اند و باید بیشتر به این کرسی‌ها بها داده بشود.

در ادامه جلسه دکتر حسین کامیاب معاون فرهنگی دانشگاه ضمن عرض خیرمقدم خدمت دکتر کلانتری و رساندن سلام حجت‌الاسلام مرتضی جمالی مسئول دفتر نهاد مقام‌معظم رهبری در دانشگاه به جناب دکتر کلانتری گفت: حرکت فرهنگی در دانشگاه با توجه به ریل‌گذاری هایی که از قبل انجام‌ شده حرکت هدفمندی است و خیلی‌خوب پیش می‌رود. ایشان در ادامه گفت: اگر دانشگاه‌ها باز شوند باید روی فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان کار ویژه‌ای انجام شود و بودجه بیشتری برای انجام کارهای فرهنگی دیده بشود.