صفحه نخست » اخبار و رویدادها » گفتگویی با یکی از واحدهای فناور موفق دانشگاه

گفتگویی با یکی از واحدهای فناور موفق دانشگاه

روابط عمومی دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان در راستای تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها تصمیم به معرفی واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد این دانشگاه گرفته است تا هم واحدهای فناور موفق به مردم معرفی شوند و هم واحدهای نوپا بتوانند از تجربیات این واحدهای موفق برای رشد خود استفاده کنند. یکی از این واحدهای فناور موفق، واحد فناور سالم کشت آسیا با برند گلخانه کفایی می‌باشد. خبرنگار ما با ساسان کفایی مدیر عامل این واحد گفتگویی داشته که این گفتگو به شرح زیر می‌باشد:

معرفی شرکت

شرکت سالم کشت آسیا(سهامی خاص) به شماره ثبت: ۳۶۳۰ با نشان تجاری گلخانه کفائی، عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان و مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان ضمن تولید بروزترین و خاص ترین محصولات کشاورزی دنیا مانند گوجه سیاه که حاصل عملیات خوب کشاورزی هستند، در زمینه ترویج و فرهنگ سازی کشت های جایگزین و پرورش انواع محصولات گلخانه ای سالم فعالیت دارد. توسعه گلخانه ها و انتخاب بهترین محصولات با توجه به اقلیم نقاط مختلف استان کرمان و همچنین معرفی کشاورزانی که در حال کشت محصول سالم هستند از سراسر کشور در جهت دستیابی به سلامت مردم از دیگر رسالت های ما می باشد.

معرفی مدیرعامل

ساسان کفائی متولد سال ۱۳۵۱ دارای مدرک فنی بین المللی مدیریت گلخانه های هیدروپونیک و با سابقه نزدیک به ۱۰ سال تولید و رفتار شناسی بیش از ۲۷۰ نوع محصولات خاص گلخانه ای از جمله گوجه سیاه و رقم های مختلف گوجه فرنگی، رقم های مختلف فلفل، سبزیجات و صیفیجات در کشت هیدوپونیک و تولید فرآورده های این محصولات مانند چاشنی گوجه سیاه.

  • دارای مجوز IPM از سازمان جهاد کشاورزی
  • اولین گلخانه دارای نشان تجاری در استان کرمان
  • اولین تولید کننده گوجه سیاه با خاصیت دارویی در ایران
  • دارای نشان حدمجاز آلاینده ها در تولید محصولات گلخانه ای برای اولین بار در کشور

ایده تولید بروزترین محصولات خاص و لوکس گلخانه ای دنیا

آشنایی با روش های نوین کشاورزی و شناخت محصولات خاص گلخانه ای دنیا به واسته سفرهای مستمر به کشورهای پیشرو و صاحب سبک در این زمینه و از طرفی عدم تنوع و رونق در تولیدات گلخانه ای کشور علارغم وجود پتانسل و ظرفیت های بالقوه باعث ایجاد انگیزه و قدم گذاشتن در راهی روشن و نوید بخش شد.

با تهیه بذر از معتبر ترین مراکز علمی و تخصصی دنیا در سال ۱۳۹۱  گلخانه کفائی به بهره برداری رسید.

آغاز فعالیت شرکت

شرکت سبزاندیشان سالم کشت آسیا با تیم کاره سه نفره متشکل از مهندس ساسان کفائی، مهندس محمدرضا شریفی و مهندس مجید رمضانی در سال ۱۳۹۷ با استقرار در مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان به صورت حقوقی به فعالیت خود ادامه داد و با تکمیل تیم ۱۲ نفره کاری حرفه ای و تخصصی با تعهد و تخصص به فعالیت خود ادامه می دهد.

هدف از تشکیل شرکت

با وجود ظرفیت ها و پتانسل های پنهان در صنعت کشاورزی و خصوصا صنعت گلخانه جهت ایجاد مجموعه ای تخصصی، نوآور و پویا شرکت سبزاندیشان سالم کشت آسیا با هدف ایجاد تحول در سبک سنتی کشاورزی و توسعه روش های نوین کشاورزی در کشور جهت تامین امنیت غذایی و افزایش بهره وری در تولید و افزایش تنوع در تولیدات گلخانه ای و قرار گرفتن جزء ۱۰ شرکت برتر کشور در حوزه کشاورزی فعالیت خود را آغاز نمود.

سرمایه اولیه شرکت

    سرمایه لازم جهت احداث گلخانه ۲۰۰۰مترمربعی و تحقیق و توسعه به مدت ۷ سال در زمینه تولیدات خاص گلخانه ای و فعال شدن شرکت در زمینه احداث سازه گلخانه ای با سرمایه گذاری مبلغی بیش از ۵ میلیارد تومان انجام شده است.

  درآمدزایی های آینده

قرار داشتن شرکت سبزاندیشان سالم کشت آسیا بین ۲ شرکت استانی و ۴۵ شرکت فعال کشوری در زمینه احداث و راه اندازی گلخانه یکی از مهمترین فعالیت های پیش رو می باشد.

مشکلات پیش روی شرکت های نوپا

وجود قوانین دست و پاگیر و بعضا تاریخ مصرف گذشته اداری همانند ترمزی بر پیشرفت و شکوفایی هرچه بیشتر این شرکتها فشار می آورد ( اخذ استاندارد ها، تاییدیه ها و …) که شرکت ما هر روز با این مسائل مواجه است و بعضی از محصولات و فرآورده های این مجموعه پس از گذشت ۲ سال از تولید اولیه هنوز موفق به گرفتن تعدادی از مجوزها و تجاری سازی نهایی نشده است.

و در این شرایط بعضا از شرکت های داخلی و خارجی با کپی برداری از محصولات این شرکت های نوآور و پیشرو عملا تمامی زحمات و هزینه های انجام شده را پایمال می کنند. و سیستم معیوب بانکی از دیگر مشکلات مهم پیش رو برای توسعه و پیشرفت این مجموعه های می باشند.

جذب سرمایه گذار

وجود شتابدهنده ها و سرمایه گذاران خطر پذیر از مهمترین و تاثیرگذارترین مولفه های اکوسیستم کارآفرینی هستند که باعث پیشرفت و توسعه شرکت های نوپا می شوند. شرکت سالم کشت آسیا با عقد تفاهم نامه با شتابدهنده تخصصی کشاورزی کایت در تلاش ایجاد زمینه لازم جهت جذب سرمایه و رسیدن به رشد مطلوب خود است.

تاثیر مرکز رشد بر شرکت های نوپا  

علارغم اینکه مراکز رشد دانشگاهی در ایران خود به نوعی نوپا هستند خوشبختانه توانسته اند نقش تاثیرگذار و مهمی در ایجاد و رونق اکوسیستم کارآفرینی و گسترش اقتصاد دانش بنیان در کشور ایفا نمایند.

ایجاد بستر های لازم جهت معرفی و ورود موثر محصول به بازار و تسهیل روند اخذ مجوزهای لازم از مهمترین موارد تاثیر گذار بر رشد شرکت های نوپا است که این مهم با کمک مراکز رشد دانشگاهی فراهم شده است.

نحوه معرفی مرکز رشد به عموم جامعه

همراهی و پشتیبانی لازم از شرکت های مستقر در مرکز رشد جهت حضور در نمایشگاه های ملی و بین المللی و همچنین استفاده موثر از ظرفیت های فضای مجازی علاوه بر معرفی شرکت ها موجب معرفی مرکز رشد و میزان اثر بخشی این مراکز در رشد و توسعه کسب و کار ها به عموم جامعه خواهد شد.

 

شرکت دانش بنیان   

با توجه به اینکه شرکت سالم کشت آسیا به تازگی به مرحله رشد ورود پیدا کرده با تمرکز و پیشرفت در کمتر از ۶ ماه آینده به جمع شرکت های دانش بنیان اضافه خواهد شد.

کلام آخر

 اهمیت معرفی صحیح دستاوردها و محصولات شرکت های مستقر در مرکز رشد از طریق حضور موثر و حساب شده در نمایشگاه های ملی و بین المللی داخلی و خارجی در قالب یک مجموعه منسجم تحت عنوان مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) می تواند برای ایجاد اعتبار و نشان دادن نقش آفرینی خود در توسعه اقتصاد دانش بنیان بسیار اثرگذار واقع شود. لذا خواهشمند است در صورت امکان شرایط لازم در این خصوص فراهم گردد.