صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » بازدید فرماندار ویژه رفسنجان از روند تولید الکل در دانشگاه

بازدید فرماندار ویژه رفسنجان از روند تولید الکل در دانشگاه

بنا به گزارش روابط عمومی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، امروز یکشنبه ۳فروردین ۹۹، جمعی از مسئولین شهرستان رفسنجان و مسئولین این دانشگاه از کارگاه های تولیدی محصولات ضدعفونی کننده و الکل این دانشگاه بازدید کردند. در این بازدید دکتر مجید فصیحی هرندی فرماندار ویژه رفسنجان، دکتر سلطانخواه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، مهندس محمدی رییس اداره صنایع رفسنجان و دکتر کدخدایی معاون اقتصاد و برنامه ریزی فرمانداری رفسنجان به همراه دکتر حسن رنجبرعسکری رییس دانشگاه ولی عصر(عج) و جمعی از مسئولین این دانشگاه حضور داشتند. دکتر مجید فصیحی هرندی فرماندار ویژه رفسنجان در مصاحبه ای گفت: ضمن تبریک سال نو و آرزوی توفیق بیشتر برای همه دست اندرکارانی در امر تولید تلاش می‌کنند. همان طور که مستحضر هستید، رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهش تولید نام نهادند. دانشگاه حضرت ولی عصر(عج) از سال های قبل، فعالیت های بسیار گسترده ای در این جهت انجام داده است و با تشکیل شرکت های دانش بنیان و مرکز رشد، اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن می‌باشد که امیدوار هستیم امسال نتایج عملی فعالیت های پژوهشی و تخصصی را ببینیم. با توجه به شرایطی که ما داریم از این پتانسیل بسیار خوب استفاده شد و بخشی از نیازهای مردم در خصوص ژل و مواد ضدعفونی را شرکت های دانش بنیان دانشگاه در اسرع وقت به تولید رسانند و درحال تأمین بخشی از نیاز شهرستان رفسنجان می‌باشند. ما امیدوار هستیم که امسال علاوه بر این که از این مسئله گذر خواهیم کرد، بتوانیم در عرصه های دیگر در کارگاه ها و کارخانه های کوچک که می‌تواند خط تولیدهای متفاوتی را ایجاد و نیازهایی را که کشور دارد را تأمین کنند، در آینده در رفسنجان شاهد باشیم. و از رونق تولید ان شاالله به جهش تولید برسیم کما این که آمارها نشان می‌دهد این موفقیت به طور نسبی حاصل شده و ان شاالله امسال شاهد پیشرفت های بیشتری خواهیم بود.

مصاحبه دکتر ابراهیم صداقتی رییس شرکت ریشه گستر ویرا

اینجانب دکتر ابراهیم صداقتی رییس شرکت ریشه گستر ویرا با همکاری دکتر محمد مرادی از مؤسسه تحقیقات پسته ایران در ابتدا با هدف تولید الکل برای مصرف شرکت خودمان، کار تولید الکل را در مقیاس آزمایشگاهی شروع کردیم. با مطرح شدن بحث بیماری کرونا و پیشنهاد مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، وارد تولید انبوه الکل شدیم. در چرخه تولید الکل شرکت های مختلفی از مرکز رشد این دانشگاه در حال کار هستند و شرکت ما ماده اولیه مورد استفاده در آن شرکت ها را تولید می‌کند. با ظرفیتی که درحال تولید هستیم، با همکاری بقیه شرکت ها روزانه حدود ۴۰۰ لیتر الکل با خلوص ۸۰ درصد تولید می‌کنیم و در اختیار شرکت های تولید کننده مواد ضدعفونی قرار می‌دهیم.

مصاحبه دکتر پژمان خدایگان رییس شرکت زیست فناور گستر روناک، برند روناک

تقریباً از ابتدای اسفند ماه که مشکل بیماری کرونا در کشور مطرح شد، تلاش کردیم بر اساس رسالتی که بر عهده ما هست بخشی از محنت جامعه را به دوش بکشیم و اگر توانی داریم، آن را در اختیار جامعه قرار دهیم. مشکل اصلی که به ما اطلاع داده شد و از ما کمک خواسته شد، مشکل کمبود مواد و ژل های ضدعفونیکننده بود. خباین بیماری هیچ راه کنترلی ندارد و صرفاً شستشوی مداوم دست ها هست که برای کنترل این بیماری پیشنهاد شده است. با توجه به اینکه برای همه مقدور نیست مرتب دست هایشان را با صابون درون منزل بشویند و تعدادی از افراد هستند که در خارج از منزل کار می‌کنند،  نیاز به استفاده از این محصولات را دوچندان می‌کند.کمبودهایی که در شب عید برای این مواد به وجود آمد، کاهش سیستم حمل و نقل و نبود امکانات اولیه همه مسائلی بود که می‌توانست زمینه ساز ایجاد یک بحران شود. دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان تلاش کرد که بتواند بخشی از این مشکلات را حل کند. مرکز رشد این دانشگاه، فراخوانی به شرکت های توانمند در این زمینه داد و از آن ها دعوت کرد که در این زمینه کار خودشان را شروع کنند. شرکت مابا همکاری یکی دیگر از شرکت ها به نام “کیا سم کارمانیا” با مدیریت دکتر علی علیزادهشروع به تولید مواد ضدعفونی کننده کرد. یکی دیگر از مشکلاتی که اینجا وجود داشت کمبود مواد اولیه و ماده اصلی آن یعنی الکل که نایاب هم شده بود و قیمت آن حدود ۲۵ برابر افزایش پیدا کرده بود و البته کیفیت بسیار پایینی هم داشت، بود. ما در این چرخه تولیدی اقدام به تولید الکل و سپس اقدام به تولید مواد ضد عفونی کننده کردیم. در ابتدا استانداردهای موجود را بررسی کردیم و کار را بر اساس استانداردهای WHO سازمان بهداشت جهانی و استاندارد CBC مرکز کنترل و مدیریت بیماری‌های عفونی با بسیج تمام امکانات شرکت خودمان و با کمک گرفتن از شرکت کیا سم کارمانیا،انجام دادیم. ماحصل کار، سبدی از کالاهای ضدعفونی کننده بود که ما توانستیم این مواد را در انواع مختلف و در حجم های مختلف بر اساس استاندارد، بسته بندی کنیم. با بازدید هایی که از سازمان غذا و دارو انجام شد توانستیم پروانه تولید این مواد را از سازمان غذا و داروی رفسنجان دریافت کنیم و بتوانیم این مواد را از طریق داروخانه ها به دست مردم شریف رفسنجان برسانیم بلکه بخشی از دینی که مردم به گردن ما دارند را ادا کرده باشیم.

مصاحبه سید محمدباقر مرعشی رییس شرکت عطرمایه پسته ایرانیان

بنده سیدمحمدباقر مرعشی رییس شرکت عطرمایه پسته ایرانیان یکی از شرکت های زیرمجموعه مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان هستم. از سال ۹۴ در زمینه تولید اسانس پسته کار خود را شروع کردیم. شرکت ما این اسانس را در آمریکا ثبت اختراع کرده است و US patent برای این محصول دریافت کرده ایم. از اوایل اسفند ۹۸ از طرف مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برای مقابله با بیماری کرونا پیشنهاد شد که با همکاری چند شرکت دیگر از این مرکز،برای تولید الکل اقدام کنیم.قسمتی از کار تولید الکل در شرکت “ریشه گستر ویرا” انجام می‌شود که محصول آن، مواد اولیه ما برای تولید الکل می‌باشد. موادی که به دست ما می‌رسد، دارای حدود ۱۲ درصد الکل هست که در شرکت ما، طی چند مرحله خالص سازی، به الکل با خلوص ۸۰ درصد تبدیل می‌شود. این الکل خالص شده، به شرکت های تولید ژل و مواد ضدعفونی کننده تحویل داده می‌شود. ما به صورت شبانه روزی درحال کار می‌باشیم و روزانه حدود ۴۰۰ لیتر الکل تولید می‌کنیم.