صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » گفت و گو با پروفسور هاشمی رییس شرکت مهسان گستر فناوران کربن ایرانیان

گفت و گو با پروفسور هاشمی رییس شرکت مهسان گستر فناوران کربن ایرانیان

شرکت مهسان گستر فناوران کربن ایرانیان، یکی از شرکت های زیرمجموعه مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان است که در این روز ها اقدام به تولید محصولات بهداشتی جهت مقابله با کرونا کرده است. به همین بهانه گفتگویی داشته ایم با پروفسور هاشمی رییس این شرکت.

جناب پروفسور هاشمی لطفاً خودتان را کاملاً معرفی کنید.

اینجانب حسن هاشمی پور رفسنجانی هستم. دکترای مهندسی شیمی خود را در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گرفتم. از سال ۸۱ هیأت علمی دانشگاه شهیدباهنر کرمان شدم و هم اکنون به مدت ۴ سال به صورت مأمور مشغول خدمت در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان می‌باشم. مرتبه علمی بنده استاد تمام می‌باشد و از سوابق علمی اینجانب، حدود ۷۵ مقاله ژورنالی بین المللی، ۲۵ مقاله کنفرانسی، تألیف ۳جلد کتاب و یک ثبت اختراع در آمریکا می باشد.

از شرکتتان و تاریخچه محصولات این شرکت برای ما بگویید.

نزدیک به ۲۵ سال است که روی ماده کربن، درحال کار کردن هستیم. و تقریباً با خواص کربن آشنا هستیم. بعد از کارهایی که روی کربن و استفاده های صنعتی کربن انجام دادیم، الان حدود ۴ سال است که استفاده های صنعتی کربن را به سمت محصولات آرایشی بهداشتی سوق داده ایم. کار خود را در این حوزه با تولید صابون کربن فعال آغاز کردیم. کربن فعال به دلیل خاصیت جذب کنندگی خیلی خوبی که دارد می‌تواند مواد اضافی روی سطح پوست را به خود جذب کند. اگر به طور مداوم استفاده شود می تواند لکه های روی پوست را از بین ببرد. ما گزارش هایی از مشتریان خود داشته ایم که با استفاده از این صابون لکه های روی دست را از بین برده اند. شرکت ما در تولید صابون کربن فعال جزء اولین شرکت های تولید کننده این محصول می‌باشد. بعد از اینکه ما نتیجه خوبی از تولید صابون کربن فعال گرفتیم، کربن را در تهیه محصول دیگری نیز به کار گرفتیم و ماسک صورت کربنی به عنوان محصول دوم، تولید شد. بعد از تولید این دو محصول کربنی، محصولات آرایشی بهداشتی کاملاً اورگانیک مانند کرم دست و صورت و کرم دور چشم را تولید کردیم.این دو محصول بر پایه کربن نیست و در آن از روغن های کاملاً اورگانیک استفاده می‌شود. به جهت اینکه از اصل بودن مواد اولیه این محصولات اطمینان کامل داشته باشیم حتی روغن گیری از دانه های گیاهی توسط خود ما انجام می شود. فرمولاسیونی که در این محصولات استفاده شده، مخصوص شرکت خود ما هست و هیچ مشابهی ندارد. بعد از اینکه محصولات این شرکت به در حد محدودی تولید شد، تست های اولیه را انجام و این محصولات را در چند نمایشگاه ارائه دادیم. همیشه با مشتریان خود در ارتباط بودیم و بازخورد استفاده از محصولات خود را بررسی می‌کنیم. تا بحال در این مدتی که از این محصولات به فروش رسانده ایم، هیچ گزارشی مبنی بر عدم رضایت مشتری ها نداشته ایم. 

برنامه شما برای آینده شرکت چیست؟

باتوجه به اینکه شرکت ما زیرنظر مرکز رشد دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان هست، و با توجه به اینکه ایده استفاده از کربن در محصولات ارایشی بهداشتی ایده شرکت خود ما هست و بطور علمی روی آن کار شده، اقدامات اولیه در جهت دانش بنیان کردن این شرکت انجام شده و انشالله تا یک سال آینده به یک شرکت دانش بنیان تبدیل خواهیم شد. 

از برنامه های آینده ما این هست که در محصولات بیشتری بر پایه کربن وارد شویم و محصولاتی از قبیل خمیردندان کربنی را هم تولید کنیم.

یکی دیگر از برنامه های ما ساخت فیلتر ماسک هست که این محصول در حال آزمایش ها نهایی است و به زودی تولید آن آغاز خواهد شد. این ماسک با کیفیتی حتی بالاتر از ماسک های n95 که کادر بیمارستان ها از آن استفاده می کنند است و مزیتی که نسبت به ماسک های n95 دارد این است که ماسک تولیدی ما دوطرفه است یعنی چه آلودگی در محیط اطراف باشد و چه شخص استفاده کننده آلوده باشد، این فیلتر آلودگی ها را با درصد بالایی جذب می‌کند.

از مشکلات خود در راستای تولید محصولاتتان بگویید.

برای اینکه ما محصولات خود را بتوانیم رسماً وارد بازار کنیم نیاز به مجوز تولید داریم که هماهنگی های لازم با سازمان غذا و دارو، اداره استاندارد و اداره صنایع را انجام داده ایم، اما برای گرفتن مجوز رسمی باید یک فضای فیزیکی با اندازه و شرایط لازم داشته باشیم تا بتوانیم مجوز تولید را کسب کنیم. در حال تلاش هستیم که این مقدمات را فراهم کنیم و انشالله تا یکی دوماه آینده بتوانیم مجوز های لازم را بگیریم و محصولات خود را رسماً وارد بازار کنیم.

تا به حال از سرمایه گذار بیرونی هم استفاده کرده اید و آیا در ادامه نیاز به سرمایه گذاری بیرونی دارید؟

تا این مرحله همه هزینه ها به صورت شخصی پرداخت شده و از هیچ سرمایه گذار بیرونی استفاده نکرده ایم اما بعد از گرفتن مجوز رسمی برای برند شرکت خودمان، در تولید انبوه که بتوانیم محصولاتمان را به دست همه مردم عزیز کشور برسانیم قطعاً نیاز به سرمایه گذاری بیرونی خواهیم داشت. اما ترجیح می‌دهیم که با استفاده از همان تسهیلاتی که مرکز رشد قرار است به شرکت ها بدهد کار خود را به یک مرحله تولیدی پیوسته ای برسانیم و بعد از آن با نگاه به بازارهای جهانی از سرمایه‌گذاران بیرون شرکت، استفاده کنیم. ما مطمئن هستیم که در بازارهای جهانی می‌توانیم موفق باشیم، من نمونه هایی از ماسک های خارجی با برند های معروف را با ماسک های شرکت خودمان مقایسه کردم و به این نتیجه رسیدم که کیفیت ماسک‌های ما از نمونه های خارجی کمتر نیست بلکه بیشتر هم هست و اگر ماسک ما وارد بازار جهانی بشود می‌تواند رقیب جدی برای برندهای معروف جهانی باشد.

چه محصولاتی برای مبارزه با کرونا دارید؟

در این شرایط بحرانی بعد از آزمایش‌هایی که داشتیم توانستیم فرمولی را جهت تهیه ژل ضدعفونی کننده دست، به دست بیاوریم. این ژل تولیدی، مجموعه‌ای از خواص ضدعفونی کنندگی و نرم‌کنندگی پوست را دارد و می‌تواند در حد دو ساعت پوست دست را استریل نگه دارد. وی تصریح کرد: با ظرفیتی که الان در حال تولید هستیم می‌توانیم روزانه یک هزار و ۵۰۰ عدد از بسته‌بندی ۷۰ میلی لیتری این ژل تولید کنیم. و محصول دوم هم همان ماسک کربنی هست که انشالله به زودی بدست کادر بیمارستان رفسنجان و مردم عزیز خواهیم رساند.

درپایان بفرمایید چند نفر در این شرکت مشغول به کار هستند؟

بنده دکتر حسن هاشمی پور، دکتر علیرضا طالبی زاده و دکتر مریم میرزایی هرسه نفر از اعضای هیأت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و طوبی ندامت کار، عالیه رحمانی مقدم، ابوالفضل نصیری و حسین قنبری در این شرکت مشغول به کار می‌باشیم. می‌توانیم بگوییم با همین تولید محدود تا به حال برای ۴ نفر اشتغال ایجاد کرده ایم.