صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار دانشگاه » امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک علمی، آموزشی و پژوهشی‌ در دانشگاه صنعتی شریف

امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک آموزشی، پژوهشی‌ و کارآفرینی بین دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، دانشگاه صنعتی شریف و مجتمع مس سرچشمه رفسنجان

روز یکشنبه دهم آذر ماه سال‌جاری تفاهم‌نامه همکاری مشترک آموزشی، پژوهشی‌ و کارآفرینی بین دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان، دانشگاه صنعتی شریف و مجتمع مس سرچشمه  رفسنجان منعقد شد.

این تفاهم‌نامه به منظور ایجاد و گسترش زمینه های همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی جهت رفع نیازهای موجود در صنایع مس کشور به صورت سه جانبه امضا گردید.

در ابتدای این برنامه دکتر محمد فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به رسالت دانشگاه‌ها در جامعه گفت: اثربخشی اجتماعی و حل مسایل مهم کشور از جمله اهداف ما برای پیشرفت کشور است.

در بخش دیگری از این جلسه مهندس حسین احمدی کاظم آباد مدیر مجتمع مس سرچشمه به موضوع تحریم ها در کشور اشاره کرد و افزود: در این شرایط بیش از هر زمان دیگری نیازمند استفاده از پتانسیل و ظرفیت دانشگاه‌ها هستیم و برای رسیدن به اهداف صنعت باید به دانش بومی روی آوریم.

در ادامه برنامه دکتر حسن رنجبر عسکری رئیس دانشگاه ولی عصر رفسنجان از اهمیت مراکز رشد در دانشگاه‌ها به عنوان یک اصل ویژه یاد کرد و افزود: مرکز رشد دانشگاه ولی عصر به عنوان اولین مرکز رشد دانشگاهی و مستقل در  استان کرمان در سال ۹۱ به صورت رسمی افتتاح شد که در حال حاضر تعداد ۶۰ شرکت فعال در این مرکز مشغول فعالیت هستند.

وی هم‌چنین تصریح کرد: برای پیشرفت در این راه نیازمند استفاده از تجربیات دانشگاه صنعتی شریف هستیم.

از جمله محورهای همکاری و تعهدات طرفین در این تفاهم نامه می توان به عارضه‌یابی نیازها، مشکلات و مسائل روز مس، تشکیل هسته‌های فنی، جهت ارائه خدمات فنی- ‌مهندسی و مدیریتی به مس، برگزاری دوره‌های آموزشی، سمینارها و کارگاه‌ها جهت ارتقا توان آموزشی پرسنل مس، ارائه مشاوره‌های فنی‌- مهندسی و مدیریتی به مدیران میانی و ارشد مس، ارائه پروپوزال‌ در راستای حل مشکلات فعلی و بهبود فرآیندها و… اشاره کرد.

همچنین حمایت مس از پروژه‌های پژوهش کاربردی از طریق اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و فناوران و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی توسط دانشگاه، ارائه گرنت‌های تخصصی توسط مس به منظور رفع نیازمندی‌های دانشی صنعت مس، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه که در ارتباط با نیازهای مس تعریف می‌شوند، حمایت از پروژه‌های پسادکتری، حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه (استارتاپ و…)، برگزاری رویداد فناورانه (استارتاپ تریگر و…) و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فعالیت مس، ایجاد ظرفیت کارآموزی و.. از جمله مهم ترین تعهدات مجتمع مس سرچشمه در این تفاهم نامه بود.

گفتنی است مدت این تفاهم نامه از تاریخ امضاء و مبادله ۳ سال خواهد بود که با توافق سه طرف قابل تمدید می‌باشد.